Czym zajmuje się podolog

Do Podologa często ludzie zwracają się tytułem Doktor. W naszym kraju zawód ten nie jest jeszcze do końca sklasyfikowany. Nie wiadomo pod co go podpiąć? Nawet Sanepid ma problem, czy to jeszcze kosmetyka? Czy już medycyna?

U naszych zachodnich sąsiadów zabiegi podologiczne u starszych osób są refundowane przez Państwo.

Zawód ten jest niezwykle interesujący. Nie jest nudny. Do gabinetu zgłaszają się pacjenci naprawdę z trudnymi przypadkami. Bardzo często jesteśmy dla Nich ostatnią deską ratunku. Ponieważ lekarze nie potrafią im pomóc, a wręcz stawiają mylne diagnozy prowadząc ich do zaawansowanych stanów chorobowych. Z takimi diagnozami mam często do czynienia.

Jest to zawód paramedyczny. Dlatego Podolog musi czuć na sobie ciążącą odpowiedzialność.

To nie zabawa w malowanie paznokci i skrobanie pięt. To stawianie diagnoz chorobowych paznokci i skóry. To odpowiednie i odpowiedzialne postępowanie ze stopą cukrzycową. To styczność ze szponowatością, często połączoną z nadmiernym rogowaceniem paznokci. To rozpadliny na piętach połączone z wirusem HPV. To leczenie wieloletnich bolesnych brodawek.

To wyprowadzanie trudnych przypadków wrastających paznokci.

Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność z jakimi przypadkami spotkałam się do tej pory w swoim gabinecie.

Ktoś zapytał mnie ”dlaczego chce dzielić się swoją wiedzą, przecież to konkurencja na rynku? „

Odpowiedziałam, że tyle złych rzeczy słyszę o braku umiejętności, o braku wiedzy i o braniu tylko dużych pieniędzy za źle przeprowadzone zabiegi podologiczne. Nieprawidłowe diagnozy i wprowadzanie ludzi w błędne koło. A można było im pomóc dużo wcześniej. I dany problem byłby łatwiejszy do wyleczenia.

Mam już swoje lata i moim marzeniem jest, aby PODOLOGIA w naszym kraju była na wysokim poziomie.

Kochani przyszli KURSANCI I KURSANTKI dobrze zastanówcie się przed podjęciem decyzji o ukończeniu kursu podologicznego.

Jeśli czujecie, że ta praca jest dla Was i chcecie podjąć to wyzwanie, to macie niepowtarzalną okazję nauczyć się tego fascynującego, nietuzinkowego zawodu.

 

Jeśli czujecie, że ta praca jest dla Was i chcecie podjąć to wyzwanie, to macie niepowtarzalną okazję nauczyć się tego fascynującego, nietuzinkowego zawodu.


Zapraszam serdecznie, Katarzyna Rytel